Virdler


Yapılacak Virdler

 

Kılınması emredilen namazlar;

1. Evvabin Namazı:  Akşam namazının sünnetinden sonra, iki rekatta bir selam vermek suretiyle dört rekat olarak kılınır. “Niyyet ettim evvabin namazı kılmaya” diye niyet ederek akşam namazının sünnetini kıldığımız gibi kılarız.

2. Teheccüd Namazı:  Yatsı namazından sonra, imsak vaktine kadar iki rekatta bir selam vermek suretiyle dört rekat olarak kılınır. “Niyyet ettim teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet ettikten sonra; ilk iki rekatta fatihadan sonra besmele çekmeden 5 ihlas (kulhuvellahu) okunur. İkinci iki rekatın birincisinde fatihadan sonra besmele çekmeden 7, ikinci rekatında yine fatihadan sonra besmele çekmeden 5 ihlas okunur. Yani ihlaslar rekatlara göre 5, 5, 7, 5 olarak okunur.

Okunması Emredilen Dualar;

     (Bu duaların öğle vaktine kadar okunması gerekir.)

1. Evrad-ı Kudsiyye: Arapça bilenler arapçasını, bilmeyenler türkçe mealini her gün okurlar. Her gün okumak mümkün olmazsa bölünerek de okunabilir. Meali ve seslendirmesi dualar bölümümüzde mevcuttur.

2. Cevşen:  Mümkünse arapçasından, değilse türkçe mealinden en az bir haftada bitecek ve Cuma günleri duasını yapacak şekilde günlere bölünerek okunabilir. Seslendirmesi dualar bölümümüzde mevcuttur.

3. Celcelutiye:  Hz. Ali efendimizin bu büyük duası da yine her gün okunur. Dualar bölümümüzde seslendirmesi, arapça ve türkçe meali mevcuttur.

4. Sekine:  Bu kısa ama büyük dua da yine her gün okunur. Seslendirmesi dualar bölümümüzde mevcuttur.

5. Münacat-ı Veysel Karani:  Veysel Karani efendimizin bu kısa ama özlü münacatı da her gün okunacaktır. Seslendirmesi dualar bölümümüzde mevcuttur.

Not: Bu dualar, okuma hızına göre 30-60 dakikada okunabilir.