Ders Tarifi


Günlük Yapılacak Olan Dersin Tarifi

 

       Günde bir defa olmak üzere, müsait olduğumuz bir zamanda abdestli olarak mümkünse kıbleye karşı oturularak yapılır ve ortalama 5-10 dakika kadar sürer.

       1- Gözler yumulduktan sonra eğuzu besmele ile biraz uzatılarak 25 defa “Esteğfirullah” denilir.

       2- Birincisinde eğuzu, diğerlerinde sadece besmele çekilerek 5 adet “Fatiha” okunur. Sonunda “Ahmet Remzi Efendi Hazretleri nasıl hibe etti ise, ben de öyle hibe eyledim” diyerek sevabı hibe edilir.* (Doğru olan Fatiha hibesi aşağıda açıklanmıştır. Lütfen ezberleyerek doğrusunu yapalım.)

       3- 3 dakikadan az, 5 dakikadan fazla olmamak üzere belirtilen şekilde rabıta yapılır.**

       4- Ders tesbihimizi sağ elimizin işaret parmağıyla orta parmak arasına alıp elimizi kalbimizin üzerine getirerek, diğer parmakları karıştırmadan bir seferde 2-3 veya daha fazla tesbih tanesini çekerek her seferinde dil hareket etmeden sadece kalpten “ALLAH” denilir. Tesbih başlarında yani imameye gelince 100 adet “ALLAH” çekmiş oluruz. Her tesbih başında “İlahi ente maksudi ve rızake matlubi” denilir. Bu ifade ezberlenene kadar mealen “Allahım, maksadım sensin rızanı dilerim” de denilebilir. Her 100 tesbihte, sol elimizin parmaklarını açarak veya kapayarak çektiğimiz tesbihleri şaşırmadan sayabiliriz. Bu şekilde ders bitirilir.

       İlk ders alanlar için tesbih sayısı 1.000’dir. Emre gerek olmadan bu sayı 5.000’e kadar çıkarılabilir. Ancak tesbih sayısı arttırıldıktan sonra bir daha asla o sayının altında tesbih çekilemez.

       Ders çekilirken zaruret hâsıl olur da derse ara vermek gerekirse, ara verdikten sonra yine abdestli olarak kalınan yerden devam edilebilir.

       Dersin kazası olmaz. Unutmak veya bir mazeret sebebiyle ders yapılmazsa kalpten gerçek pişmanlık duyulması durumunda dersin yapılmış sayılacağı, sebepsiz, özürsüz, pişmanlık duymadan dersi terk edenler için ise “kızan küser, payını keser” buyurulmuştur.

*Fatiha Hibesi:

       İlk Fatihayı eğuzu besmele ile okuduktan sonra; Resulullah Efendimizin ravza-i mudahharasına, Şah-ı Nakş-i bend ve Abdulkadir Geylani efendilerimizin ervahı şeriflerine hibe eyledim.

       İkinci Fatihayı besmele ile okuduktan sonra; Seyyid Emir Külal, Hace Abdulhalık-ıl Gucduvani ve İmam-ı Rabbani efendilerimizin ervahı şeriflerine hibe eyledim.

       Üçüncü Fatihayı besmele ile okuduktan sonra; Mevlana Halid, Seyyid Abdullah ve Seyyid Taha efendilerimizin ervahı şeriflerine hibe eyledim.

       Dördüncü Fatihayı besmele ile okuduktan sonra; Seyyid Sıbgatullah-i Arvasi, Şah-ı azam Abdurrahman-ı Taği ve Şeyh Muhammed Sami efendilerimizin ervahı şeriflerine hibe eyledim.

       Beşinci Fatihayı besmele ile okuduktan sonra; Şeyh Muhammed Beşir, Dede Paşa ve Seyyid Abdurrahim Reyhan efendilerimizin ervahı şeriflerine hibe eyledim.

**Rabıtanın Tarifi:

       Ahmet Remzi Efendi Hazretlerinin karşısında oturmuş sohbetini dinliyorum. Mübarek yüzünden ve bedeninden yayılan nuru her nefes alışımda içime çekiyorum. Pis bir borunun içinden geçen suyun boruyu temizlemesi gibi, nefesimi dışarı verirken o nurun içimdeki pisliği temizlediğini görüyorum. Şeyh efendimin iki kaşı arasından parmak kalınlığında akan feyz çeşmesi ile içimin, dışımın, kalbimin her tarafım günahlardan, isyanlardan, kötülüklerden, pisliklerden temizlendiğini düşünüyorum. Aşağılık olan nefsimi de uyuz it gibi şeyhimin ayakları dibine atmışım, şeriat kamçısıyla terbiye ediyor. Bu şekilde hayal ederek rabıta yapılmış olur.